Endel Tennov
(1926-1978)

 Endel Tennov(15. jaanuar 1926 Vaivara vald Kannuka küla– 14. detsember 1978 Tallinn) oli eesti kirjanik.
Õppis 1945–1949 TRÜ-s ja Tartu Riiklikus Kunstiinstituudis. Töötanud ajakirjanikuna.

Looming
Kirjutanud värvika olustiku- ja tüübikujutusega humoristliku põhitooniga proosat.

Teosed

 • "August Mõigu oma hobu" (romaanivõistlusel 1959 äramärgitud jutustus, 1961)
 • "Noormees heast perekonnast ja teisi jutte" (1964)
 • "Rändlinnud lähevad teele" (romaan, 1966)
 • "Valged laigud kaardil" (romaanivõistlusel 1967 äramärgitud jutustus, 1969)
 • "Ettekavatsetud kuritegu ja teisi tõsilugusid" (humoreskid, 1970)
 • "Iive, Iive" (lühiromaan, 1973)
 • "Ööd vanas majas" (lühiproosakogu, sisaldab pikema jutustuse "Margiti kadumine"; 1976)
 • "Kolm romaani" (sisaldab teosed "August Mõigu oma hobu", "Rändlinnud lähevad teele", "Margiti kadumine"; järelsõna: Teet Kallas; 1980)

Kirjandus

 • "Keele ja Kirjanduse" ringküsitlus kirjanikele. Endel Tennov – Keel ja Kirjandus 1974, nr 12, lk 746–747
 • Teet Kallas, "Muljeid kirjandusmaastikult", ER, Tallinn 1982, lk 215–235 (raamatu "Kolm romaani" saatesõna uustrükk)
 • Eesti kirjanduse ajalugu, V köide, 2. raamat, ER, Tallinn 1991, lk 252–254 (ülevaate autor Ülo Tonts) ja bibliograafia lk 278–279
 • Endla Tegova, "Kilde kohtumistelt Endel Tennoviga" (kirjanike kohtumisest 1956. aastal Kärlas) – kogumikus "Ilmaneitsi embuses", Kuressaare 2000, lk 47–49

 Välislingid: Wikipedia 


 Mälestusi kirjanikest

Oskar Kruus

Endel Tennoviga me tema Tartu-aastail ei kohtunud. Ta võis sellal juba midagi kirjutada. Ta debüteeris ju jutuga “Diplomitöö” Noorte Hääles 1950. aasta sügisel ning too jäi meelde. Ka Tennovi järgmised kirjatööd ilmusid Noorte Hääles, kus ta lühemat aega töötas ka palgalisel kohal. Kuid hiljem, kui Tartus kõrvuti sammusime, näitas ta kunstikooli vastas (vist veel Pepleri tänavas) asuvat ühekorruselist puulobudikku, mis viletsa vundamendi tõttu näib tahtvat maasse vajuda. Too kunagi lillaks värvitud ja hiljem halliks luitunud hoone oli kuulus ühiselamu, kus leidsid peavarju Tennovi romaani “Rändlinnud lähevad teele” prototüübid. Sest peale muu oli Tennovgi paar aastat kunsti õppinud ning lootnud skulptoriks saada. Ja vähemalt Luulik Kokamägi ja Valdur Ohakas on end Tennovi romaani prototüüpidena ära tundnud. Ka 1943. aastal Tartus Pallase kunstikoolis õppinud ja pagulasena Rootsis elanud Arno Vihalem on romaanis “Rändlinnud lähevad teele” tuttavlikku atmosfääri tajunud, nagu ta nendib 1975. aastal Roomas avaldatud esseeraamatus “Kunstnik eesti kirjanduses”.
Mina tutvusin Tennoviga Tallinnas, kui koostati noorte sulemeeste almanahhi “Võitlev sõna” III. Tennovi nime küll selle kogumiku toimetuse nimekirjas ei leidu, kuid minu mäletamist mööda sattusid mu värsid almanahhi just Tennovi vahendusel. Aasta hiljem, 1955. oktoobris taastati Tallinna Noorte Autorite Koondis. Almanahhi V osa avab Tennovi ilmekas jutustus “Mehed ja metsad”. Sellal Tennovit enam Tallinnas polnud. Ta oli siirdunud 1956. aasta algul Saaremaale, kus hakkas tööle kohaliku ajalehe Kommunismi Ehitaja toimetuses.
Ta oli abiellunud Kuressaare tütarlapse Ainoga ning tema elukohaks sai madal hall puumaja kesklinnas. Tennovite lahkes majas leidsid mandrilt tulnud inimesed ikka ulualust, olen minagi mitmel korral nende külalislahkust kasutanud. 1957. aasta sügisel sõitsin Saaremaale Jakob Mändmetsa jälgi otsima ning temaga seotud kohti pildistama. Olin sõlminud Eesti Riikliku Kirjastusega lepingu, et kirjutan “Eesti kirjameeste” sarja lühimonograafia Jakob Mändmetsast. Viimase kirjatöid olin juba tudengina Tartus uurinud, kuid vaja oli ka Mändmetsa kirjeldatud kohti oma silmaga näha. Õhtu enne Karujärvele ja Kärlasse sõitmist veetsin Tennovite majas. Endlist oli saanud saarlane ning ta kirjutas Inno Obrami toimetatud ajalehes Eduard Vilde kombel nii joone alla kui ka peale. Aino Tennov luges aga sama lehe korrektuuri.
1961. aastal läks Tennov tööle projekteerijana Saaremaa KEK-i. Vahel kirjutas ta jutte ning saatis neid Tallinna kirjandusvõistlustele. Maamõõtmisest jutustav “Trapets 561” oli saanud Loomingu novellivõistlusel kolmanda auhinna, “Mehed ja metsad” leiti noorte almanahhi ürii poolt kõrvale lükatud käsikirjade hulgast. Pikemat lugu “August Mõigu oma hobu” tõstis ürii esile “äramärkimisega”. Kirjastusele meeldis Tennovi huumoriga maitsestatud realistlik kujutuslaad, hobuseloost sai 1961. aastal Tennovi esimene raamat.
ÜkskordsuvelotsustasimesõitaArdiLiivesepoolejärelekatsuma, kastemaläveesinemeriannabmõnekalapurika. Tahtsime õnne proovida põhjaõngedega. Põuasel kesksuvel on aga raske vihmausse leida. Tennovi maja taga oli tilluke aed ning proua Aino oli selle terveni üles harinud, paigutanud sinna rea kartulivagusid ning teinud akende alla lillepeenraid. Püüdsin küll labidaga nii sonkida, et mõlemad jääksid terveks. Kui aga Endel astus aeda, siis tundusid talle minu ponnistused ikkagi ohtlikena ning ta väljendas kartust, et ega Ainole meeldiks äranarritud servadega kressi- ja saialillepeenrad. Jätku ma sonkimine järele, vihmausse võivat saada ka ohutumal kombel.
Kesköösi, kui läks pimedaks, andis ta mulle tühja klaaspurgi ja taskulambi ning läksime Kuressaare lossiparki. Öösiti tulevad vihmaussid maa seest välja ning põõsaste all vaja neid vaid hetkeks valgustada ning kähku üles sikutada. Olin lugenud seiklusjutte, meie lambisähvatused tundusid morsesignaalidena. Pealegi olime mere ligidal ning kujutasin ette, et me võiksime kõrvaltvaatajale näida küll signaliseerivate spioonidena. Vaevalt olin seda mõtelnud, kui nägin endast mõne sammu kaugusel miilitsameest. Minu suureks imestuseks miilits kaugenes ning temagi käes sähvatas mitu korda põõsaste alla suunatud taskulamp. No muidugi: miks ei võinud ka miilits olla kalamees?
Järgmisel päeval sõitsime Liivese poole. Ta oli ostnud Pihtlasse Püha kiriku ligidale Sassiniidu kalurimaja, mille kõrval kõrgus tiibadeta tuuleveski. Madal meri polnud siit kuigi kaugel ning minu Vilsandi kogemuste järgi võinuks siit oodata nii turritavaid ahvenaid kui ka vingerdavaid angerjaid. Kuid Tennov oli portfelli liimukapurkide kõrvale mahutanud ka paar veinipudelit. Õhtuni näis veel palju aega olevat ning nii hakkasime proovima pudelite sisu. Mõlemal kirjanikul oli nähtavasti hiljuti olnud honoraripäev, ka Liivese kapis leidus tühjendamata pudeleid. Õhtu saabudes ei viitsinud enam keegi õngi sööta ning püünised jäid merre viimata.
Ega Tennovi plaanid alati täide ei läinud. Nii oli ta kord sõitnud Tallinna heade lootustega mitmest kassast kenakest honorari saada. Kuid maksti ainult ühest ja sealtki tagasihoidlikult. See oli nähtavasti Tennovi vabakirjaniku-elujärgul ning Kuressaares olnuks raha tarvis mitmegi asja jaoks. Muidugi oli ka Tallinnas vaja sööma minna. Kui Endel lõpuks rahataskut revideeris, oli sinna jäänud üpris vähe. Suletööga kiiresti raha ei teeni, peab ootama avaldamist ning honoraripäevi. Rahaallikat otsides leidis Endel tee loomade varumise kontorisse. Parasjagu valmistuti rongiga Taga-Karpaatiasse saatma Eestist ostetud hobuseid. Ühte saatjat oli vaja, kirjanik sai kontoriga kokkuleppele ning roniski vagunisse heinapallide vahele. Reis kulges viperusteta, ent oli küllaltki pikk, saatja pidi ka ise midagi sööma ja jooma. Aga peale heinapallide muud provianti kaasa ei antud. Tennov kirjutas hiljem romaani pealkirjaga “Noormees heast perekonnast”, mis ilmus Tallinnas 1964. aastal. Seal ongi valgustatud loomasaatjate kogemusi.
Tennovid müüsid 1974. a. Kuressaare halli maja ning ostsid Mustamäele paneelmajja kooperatiivkorteri. Tallinnas kirjutatud jutustust “Margiti kadumine” kiitsid kriitikud, kuid — proosakogumik “Ööd vanas majas” jäi Tennovi viimaseks raamatuks. Pärast selle ilmumist asus Tennov oma kõige suurema teose kirjutamisele. Romaanis “Tagala” tahtis ta anda kroonikalise ülevaate oma põlvkonnast, kes oli noorpõlves pidanud minema sõtta (Tennov oli sõja-aastaist üle saanud madrusena laeval Loksa, mis ei sattunud miinile). Tennov tahtis meenutada selles romaanis ka neid eakaaslasi, kes olid pagulusse siirdunud, kuid talle ei antud välismaasõiduks luba. Tal õnnestus koguda huvitavat materjali Siberisse küüditatute käest ning ta alustas hoogsalt suure romaani kirjutamist. “Tagalast” said valmis sada lehekülge.
1978. aasta lõpul tabas 52-aastast täies mehejõus kirjanikku üpris tavaline haigus — pimesoole põletik. Seda pole enam ammu peetud surmatõveks, kuid kirurgilist abi vajab patsient küll. Endel tundis end mitu päeva halvasti, kuid arst ei diagnoosinud tema häda õigesti. Püüti ravida kerget külmetushaigust seni, kuni oli juba liiga hilja. Lõhkenud pimesoolega haiget ei suutnud enam päästa ka operatsioon. 14. detsembril 1978 ta suri.
Nädal hiljem, 20. detsembril seisime Endel Tennovi kirstu juures Kirjanike Maja musta laega saalis. Laulsime Anna Haava sõnadele loodud Miina Härma laulu “Jumalaga, kohav laasi...”. Olev Jõe ärasaatmiskõne oli sünge, ta ütles etteheitvalt: “Arstidele ja haiglatele võis see sündmus olla vaid märgiks kellegi teenistuslehel, tema kolleegid, sõbrad, eesti kirjandus aga võtsid seda valusa õnnetusena, nagu on valus iga inimese enneaegne surm, eriti siis, kui see inimene on veel täies loomisjõus.”

Välislingid: Oskar Kruus, "Mälestusi kirjanikest. Endel Tennov" – Videvik, 26. mai 2000, lk 4 


Эндель Теннов
(1926-1978)

 Прозаик Эндель Теннов родился 15 января 1926 года в Вайвараской волости Вируского уезда в деревне Каннука (на территории нынеш­него г. Силламяэ) в семье моряка. Дo 1942 года учился в Нарвском промышленном училище. Затем, переселившись в Таллинн, работал до 1944 года матросом, а в 1944-1945 годах – слесарем на заводе "Ильмарине". В 1945 году окончил в Таллинне вечернюю среднюю школу, после чего изучал в 1947-1949 годах биологию в Тартуском государственном университете и скульптуру в Тар­туском художественном государственном институте. Потом рабо­тал в разных учреждениях. С 1963 года - профессиональный писатель. Член Союза писателей ЭССР с 1968 года.
Э. Теннов умер 14 декабря 1978 г.
Литературной деятельностью начал заниматься в конце 1940-х годов, его рассказы публиковались в молодежной печати. Первая книга Э. Теннова - "Своя лошаденка Аугуста Мыйка" («August Mõigu oma hobune», 1961) - изображает сложные ситуации послевоенной эстонской жизни, прослеживает переломные процессы в сознании крестьян. В повести «Парень из хорошей семьи» («Noormees heast perekonnast», 1964) показан процесс освобождения молодого человека от тлетворного влияния мещанской среды.В романе "Перелетные птицы отправля­ются в путь" («Rändlinnud lähevad teele», 1966) писатель показывает пути формирования послевоенного поколения художников, соединяя при этом художественное изображение с эстетическими размышлениями. В сбор­нике "Белые пятна на карте" («Valged laigud kaardil», 1969) повесть, давшая название книге, посвящена проблеме «человек и общество», написана на материале колхозной жизни.
 Юмористические рассказы содержит книга "Преднамеренное преступление и другие правдивые истории"(1970). В романе "Прирост населения" (1973) писатель в грустновато-комической манере рассматривает проблемы современных семей­ных отношений, причины недолговечности браков. В сборнике "Ночи в старом доме" (1976) наиболее значительное произве­дение - "Исчезновение Маргит", где трактуется острый конфликт, возникающий между детьми и родителями как следствие потребительского образа жизни последних.
В центре художнических инте­ресов Э. Теннова были социально-нравственные проблемы эстонской действительности, при раз­работке которых он использовал приемы конкретно-бытового письма. Он выступал и как литературный критик.
В 1980 году посмертно издан сборник Э. Теннова "Три романа", куда вошли "Своя лошаденка Аугуста Мыйка", "Перелетные птицы отправляются в путь" и "Исчезновение Маргит".

 

Литература в библиотеке

 1. August Mõigu oma hobu : külajutt / Endel Tennov. - Tallinn : Eesti Riiklik Kirjastus, 1961 (Tartu : H. Heidemanni nim. trükikoda). - 223 lk. ; 16 cm.
 2. Ettekavatsetud kuritegu ja teisi tõsilugusid : [följetone ja humoreske] / Endel Tennov ; [illusreerinud Hugo Hiibus]. - Tallinn : EKP Keskkomitee Kirjastus, 1970 (Tallinn : Punane Täht). - 64 lk. : ill. ; 20 cm.
 3. Kolm romaani / Endel Tennov ; [järelsõna: T. Kallas ; kaas ja tiitel: M. Vannas-Orupõld]. - Tallinn : Eesti Raamat, 1980. - 397 lk. ; 21 cm.
 4. Live. Iive : romaan / Endel Tennov ; [kaas: H. Valk]. - Tallinn : Eesti Raamat, 1973. - 144 lk. ; 21 cm.
 5. Matkateed Narva lähistel, ehk, Vaivara radadel / Virve Orav. - Tallinn : Olion, [1991]. - 93, [3] lk., 4 l. ill. : kaart. ; 21 cm. - [текст:  Kannuka lk. 25, 26]
 6. Noormees heast perekonnast ja teisi jutte / Endel Tennov ; [illustreerinud Peeter Ulas]. - Tallinn : Eesti Riiklik Kirjastus, 1964. - 196 lk. : ill. ; 21 cm.
 7. Rändlinnud lähevad teele : romaan / Endel Tennov ; illustreerija Jüri Palm. - Tallinn : Eesti Raamat, 1966. - 232 lk. : ill.

Raamatuartiklid / Книги и статьи из книг

 1. Imekena kuurortasula = Этот прелестный курорт / [koostaja Aala Gitt ; tõlkija Sirle Kupts ; kujundus: Aleksandr Kublitski]. - Sillamäe : Sillamäe Muuseum, 2017. - 60 lk. : ill., portr. ; 23 cm. : [краеведение: с. 49 - 51]
 2. Tallinn - Narva / Helmut Joonuks. - Tallinn : Eesti Raamat, 1979.- [koduloomaterjal lk. 56]
 3. Tere tulemast Sillamäele!! = Добро пожаловать в Силламяэ! = Welcome to Sillamäe!. - Sillamäe : Sillamäe Linnavalitsus, 1996. - 16 lk. : ill., kaart.
 4. Valged laigud kaardil : kaks külajuttu / Endel Tennov ; [kujundanud A. Säde]. - Tallinn : Eesti Raamat, 1969. - 208 lk. : ill.
 5. Virumaa : koguteos / koostaja Kalju Saaber. - Lääne-Viru Maavalitsus : Ida-Viru Maavalitsus, 1996. - 872 lk. : ill. (Koduloomaterjal lk. 467, 468)
 6. Ööd vanas majas : jutte 1972-1974 / Endel Tennov ; kujundaja Raoul Koik. - Tallinn : Eesti Raamat, 1976. - 128 lk.
 7. Курортное местечко Силламяэ / А. Орлова // Силламяэ (1946-1989 г.г.) / А.Орлова. - Силламяэ, 2005. - с. 6
 8. Пооль, Адельберг. От Бад-Меррекюль до Тойла : забытые дачные места Северного побережья Ида-Вирумаа / Адельберг Пооль; редакция Ирина Замарина. - Нарва : Sata, 2015. - 124 с. : ил.
 9. Ночи в старом доме / Эндель Теннов // Радуга=Vikerkaar : литературно-художественный публицистический альманах Союза писателей Эстонии. Nr.02 (2002). Таллинн : Периодика, 2002. 15 - 29. с. : ил
 10. Стрелков, Виктор. По золотому кольцу Гунгербурга : люди, времена и события. Книга 2 / Виктор, Стрелков. - Нарва-Йыэсуу, 2014. - 368 с.
 11. Теннов Эндель // Писатели Советской Эстонии : биобиблиографический словарь / автор-составитель Нафтолий Бассель;составитель библиографии О Киви. - Таллин: Ээсти раамат, 1984. - с. 212.
 12. Эстонский биографический словарь/ составители Игорь Коробов; Людмила Раудтитс; перевод : Нелли Абашина-Мельц...[и др.].  - Таллинн : KRK, 2002. - 424 с. : портр : [ Теннов Эндель, с. 350]

 Bukletid / Буклеты

 1.  Tuntud inimeste allee : buklet. - Sillamäe : Sillamäe Muuseum, [2012]. - 1 буклет

 Artiiklid / Статьи из периодики

 1. В Силламяэ бывали многие известные люди : [из истории города] // Силламяэский Вестник (2014) 20 февраля, Nr. 8. - c. 1,2.
 2. Наш город всегда питал воображение художников и архитекторов : [из истории города] / Аала Гитт // Силламяэский Вестник (2001) октябрь - ноябрь Nr. 10. 
 3. "Литературный Кохтла-Ярве" / Э Керге // Ленинское знамя (1981) 12 декабря, Nr. 242. - c. 3.